19mar2023

ANGAJĂRI

Asistent(ă) de programe și comunicator/oare la Coaliția „Viață fără Violență”

Communicaon

Asistent/ă de program/e

Coaliția Națională „Viață fără Violență” este în căutarea unui/unei coleg/e care împărtășește valorile Coaliției care să participe la dezvoltarea unei comunități solidare cu cauza de prevenire și combatere a violenței față de femei.

Responsabilitățile și sarcinile asistentei/asistentului vor include:

  • Contribuție la realizarea activităților prevăzute în Planul strategic al Coaliției;
  • Asigurarea suportului administrativ și logistic pentru realizarea tuturor activităților în cadrul programelor Coaliției;
  • Pregătirea, elaborarea și colectarea materialelor necesare pentru realizarea activităților;
  • Asigurarea gestionării și menținerii bazelor de date ale echiepi de management a Coaliției;
  • Identificarea furnizorilor de servicii, elaborarea documentelor de achiziții și comunicarea cu furnizorii de servicii;
  • Asigurarea bunei funcționări logistice a echipei de management;
  • Elaborarea deciziilor de procurare, proceselor verbale, datelor statistice și a altor documente relevante; ținerea corespondenței;
  • Participarea la ședințele de planificare ale activităților;
  • Asigurarea facilitării comunicării cu organizațiile membre, grupuri de inițiativă, partnerii locali, etc;
  • Contribuirea la elaborarea rapoartelor proiectului;
  • Realizarea altor activități și sarcini relevante postului.

Cerințe obligatorii  pentru aplicant/ă:

  • Cunoașterea la perfecție a limbi române;
  • Studii superioare în economie, vânzări, jurnalism, comunicare sau alte domenii relevante;
  • Abilități de lucru în echipă și independent;
  • Disponibilitatea de a se deplasa în afara Chișinăului, în localitățile unde sunt amplasate organizațiile membre;
  • Experiență de minim 1 an în domeniul gestionării proiectelor, organizații non-profit, organizații de business, vânzări, comunicare, etc.
  • Abilități de lucru cu instrumente IT: Microsoft, Excell, Word, etc.

Comunicatoare și relații cu publicul

Responsabilitățile și sarcinile comunicatoarei vor include:

  • Oferă vizibilitate pentru toate activitățile Coaliției, în mediul online și offline;
  • Elaborează strategii generale de comunicare și stabilește canale de comunicare și parteneriate;
  • Este responsabil/ă de planificarea bugetară a activităților legate de comunicare și vizibilitate, monitorizarea și repartizarea rațională a bugetului pe parcursul anului de activitate,
  • Realizează rapoartele anuale ale Coaliției si rapoartele periodice necesare;
  • Este responsabilă de implementarea activităților relevante conform competențelor;
  • Scrie comunicate, articole, povești umane, rezultatele Coaliției și ale organizațiilor membre, diverse materiale de comunicare;
  • Este responsabil/ă pentru calitatea și conținutul materialelor publicate, inclusiv imaginile atașate;
  • Asigură conformitatea cu cadrul legal în postarea materialelor publicate, precum și eligibilitatea surselor pentru publicare (verificarea drepturilor de autor, consimțământul pentru a fi fotografiat etc.);
  • Actualizează, modifică și promovează conținutul paginii web, precum și toate rețelele sociale în care organizația este autentificată (Facebook, Instagram, etc.);
  • Asigura conexiunea dintre partenerii Coaliției și organizațiile membre pe segmentul de comunicare și vizibilitate;
  • Participă și contribuie la evenimentele și activitățile organizate de Coaliția Națonală la internațional, național și regional;
  • Oferă suport organizațiilor membre, organizațiilor partenere la activități ce țin de comunicare, vizibilitate și relații cu publicul;
  • Monitorizează mass-media cu privire la reflectarea fenomenului de violență și sesizează autoritățile competente în cazul încălcărilor legislației  și a Codului deontologic de către sursele mass media.

Cerințe obligatorii  pentru aplicantă:

  • studii superioare în jurnalism, comunicare, științe politice sau alte domenii relevante;
  • abilități excelente de comunicare, inclusiv cu femei și copii, victime ale violenței, persoane social-vulnerabile, persoane în etate, alte grupuri marginalizate;
  • disponibilitatea de a se deplasa în afara Chișinăului, în localitățile unde sunt amplasate organizațiile membre;
  • experiență de minim doi ani în domeniul comunicării şi o cunoaștere bună a relațiilor cu publicul în Republica Moldova;
  • cunoașterea mediului online, tendințelor noi de dezvoltare și a instrumentelor inovatoare de promovare a unor subiecte sociale;
  • cunoştinţe şi abilităţi de gestionare a paginilor web şi a conturilor din reţele sociale;
  • abilităţi de lucru independent şi în echipă, inlcusiv în termeni restrânși de timp, la necesitate
  • cunoașterea la perfecție a limbii române, cunoașterea bună a limbii ruse și engleze;
  • cunoașterea soft-urilor specializate de editare a imaginilor/video/grafice/publicații.

Noi oferim:

  • Un spațiu de dezvoltare personală și profesională, bugetat (participarea la cursuri de specialitate,  conferințe, evenimente, etc);
  • Program de lucru stabil;
  • Evenimente de team building/relaxare oferite de Coaliție;
  • Birou confortabil cu echipamente de birou;
  • Pachet de comunicare gratuit, inclusiv telefon la cerere;
  • Сontract individual de muncă cu normă deplină pe o perioadă de probă de 3 luni, cu extinderea ulterioară.

Procedura de aplicare:

Data limită de prezentare a dosarului este 7 aprilie 2023.

Persoanele interesate vor transmite dosarul de aplicare care va conține:

  • CV-ul actualizat în limba română;
  • Scrisoare de intenție în limba română;

Interviul va avea loc în cel mult 5 zile de la data preselectării, iar persoanele vor fi anunțate prin email sau telefon.

Dosarul de angajare urmează a fi expediat prin email la adresa; office@sdvmd.net cu mențiunea “asistent/ă de program Coaliția” sau ”comunicatoare Coalitia”